vineri, 19 februarie 2010

A pirata sau a nu pirata filme

Pornind de la imaginea de mai jos care arata diferentele dintre filmele piratate si cele originale pe DVD, voi incerca sa gasesc motivele pentru care eu downloadez filme piratate. Click pe poza de mai jos pentru imaginea la dimensiunile originale.

Diferentele dintre filmele piratate si cele originale

Asadar motivele mele ar fi:

1. Aspectul financiar. De cele mai multe ori mi se pare exagerat sa platesc 40-50 RON pentru un film pe care il voi viziona o data sau maxim de 2 ori. Poate ar fi o idee sa cumpar filmul pe DVD, il vad si apoi vand la randul meu DVD-ul. Cred ca o sectiune pe revanzari DVD-uri chiar ar avea succes pe okazii.ro. Nu m-ar deranja sa cumpar un DVD cu 40-50 RON daca as fi sigur ca l-as putea vinde apoi cu 5 lei mai ieftin. Pana la urma 5 lei pentru un film se merita.

2. Rapiditatea. Pana apare DVD-ul original cu filmul la noi in Romania, toti prietenii mei or sa-mi faca capul calendar: "Ai vazut filmul X?" "Ti-a placut filmul X" "Cum, nu ai vazut filmul X?" "Loser!!!"... Unii pot spune ca exista cinematografe unde pot vedem filmul inainte de aparitia pe DVD. Bine, merge pentru un film, doua, trei pe luna. Dar un bilet la cinematograf e peste 30 RON. Plus un popcorn si un suc (care au preturi de super-nesimtiti la cinema). Si asa se ajunge la 50 RON iar. Prea mult iarasi.

3. Comoditatea. De multe ori aflu de filme noi si bune seara cand sunt acasa. Unde sa ma mai duc la 9-10 seara sa gasesc DVD-ul si sa-l cumpar? Mult mai usor e sa-l caut pe net si sa-l downloadez. Il am in cateva minute si pot sa-l vad in aceeasi seara.

Mai sunt si alte motive, dar ele sunt prezentate bine in poza de mai sus. :)

Voi ce parere aveti? Piratati sau nu piratati? Care ar fi argumentele pro filme originale? Argumente pe care le-am omis in mod involuntar... fireste.

luni, 15 februarie 2010

Returnarea produselor cumparate - mit sau realitate?

Mi se pare normal si chiar de bun-simt ca magazinele noastre sa ofere posibilitatea returnarii unui produs in termen de 2, 3, 5, 10 zile de la cumparare daca eu consider ca produsul nu este ceea ce cautam sau daca are defecte. Sa ma puna sa-l aduc cu tot cu ambalajul original, cu factura, chitanta, manual, dar sa mi-l primeasca inapoi fara sa comenteze.

Pataniile mele de pana acum sunt destul de diferite. Le voi prezenta in continuare.

1. Carrefour
Am cumparat asta vara un ventilator din Carrefour. Ieftin, 50 RON parca. L-am probat la bancul lor de probe, adica baietii de acolo erau cu un ochi la meciul Stelei si cu un ochi la ventilatorul meu. L-au scos din cutie numai cat sa ajunga firul pana la priza, l-au pornit si au zis ca merge. Apoi au zis ca in 48 de ore il pot inlocui la ei la magazin in cazul unor defecte, iar dupa cele 48 de ore trebuie sa ma duc la service-ul importatorului.

Am ajuns acasa si m-am apucat sa asamblez ventilatorul. La una dintre ultimele piese constat ca plasticul era rupt in vreo 3 bucati. Asa ca a doua zi, dimineata, fuga la Carrefour sa le explic problema. Aici dau de o tanti suparata (pe viata) care imi zice ca nu schimba, ca am facut proba si nu au vazut baietii de la bancul de probe defectul. Pai si ce sa-i fac eu baiatului care era mai mult cu ochii la televizor? Ii spun tipei ca nu plec pana nu imi schimba ventilatorul si ea cheama un superior de-al ei. Superiorul iar ma ia ca de unde stie el ca nu am rupt eu piesa... ca nu avea cum sa fie asa in cutie... si altele. Atunci le-am spus ca eu o sa-i reclam la OPC, sa vedem si parerea lor. Deodata datele problemei s-au schimbat... superiorul a dat un telefon si a venit un baiat de pe raion cu un ventilator nou.

Concluzia: Cei de la Carrefour au fost ei tari pe pozitie ca nu-mi accepta produsul returnat pana cand au auzit de OPC.

2. Emag
Aveam nevoie de un router wireless. Dupa cautari indelungi pe forumuri am ramas la doar 2 routere, cu o diferenta de pret intre ele de 150 RON in favoarea celui care avea 2 antene. Totusi, toata lumea zicea ca si routerul cu o singura antena ar trebui sa fie suficient pentru un apartament.

Asa ca am comandat de la Emag routerul mai ieftin, l-am ridicat de la ei si m-am dus acasa. L-am configurat repede si apoi l-am testat cu laptop-ul din fiecare camera. Surpiza, insa... din dormitorul cel mai indepartat nu reuseam sa prind semnal la router decat Weak. De mutat routerul nu se punea problema, intrucat cablul venea mascat frumos prin plinte. Asa ca am zis ca Emag-ul va accepta sa mi-l schimbe cu routerul mai scump, iar eu sa dau diferenta de bani.

M-am dus la ei, le-am explicat ca nu bate routerul atat cat zice in specificatii, ca il vreau pe cel mai scump... insa fara folos. Au zis ca nu se pot schimba produsele cumparate, decat daca prezinta defecte de fabricatie. M-am chinuit cu vreo 3 oameni de la Emag, dar nimic. Le-am zis ca voi reclama la OPC si ei mi-au spus cu un ton de superioritate: "Legal suntem acoperiti, OPC-ul nu ne poate face nimic. Crezi ca esti primul care se duce la OPC sa ne reclame?".

Concluzia: Emag-ul pare sa exploateze bine legile in avantajul lor si in dezavantajul cumparatorilor.

3. TCM
Am cumparat un filtru de cafea de la magazinul TCM de la Piata Unirii. Acasa cand l-am montat am constatat ca o bucata de plastic nu e bine prinsa in suruburi si e putin desprinsa. As fi putut incerca sa o prind la loc, dar am zis ca nu e normal sa iau un produs nou cu defect de fabricatie, asa ca m-am dus sa-l schimb la TCM.

Aici am vorbit cu baiatul de la bancul de probe, apoi cu shop manager-ul si le-am explicat problema. Fara nici o intrebare suplimentara mi-au adus un filtru de cafea nou in locul celui cu problema si si-au cerut scuze pentru defect.

Concluzia: A fost mult prea usor... oare asta e normalitatea?


Recunosc ca nu stiu care e legislatia in domeniul returnarilor de produse, insa am impresia ca e o zona destul de tulbure din moment ce magazine pot sa actioneze in diferite moduri si sa nu le fie frica de consecinte. Din pacate, aceasta legislatie interpretabila ne penalizeaza pe noi cei multi, cumparatorii.

Ce parere aveti? Cum stiti voi ca e legislatia? Sau cum ar trebui sa fie? Sau ce probleme asemanatoare ati intampinat voi?

vineri, 22 ianuarie 2010

Despre Amza Pellea in viziunea lui Adrian Paunescu si Cristian Buica

Am gasit pe Youtube acum ceva timp o melodie frumoasa de-a lui Cristian Buica inchinata marelui actor Amza Pellea.

Din prima mi-au atras atentia versurile, foarte frumoase si incarcate de semnificatii, poezie nu altceva! Cautand putin pe Internet am gasit ca versurile apartin poetului Adrian Paunescu, ceea ce ar putea explica multe. Pentru mine, Paunescu este cel mai mare poet roman in viata, un poet cu versuri foarte profunde, cu multe intelesuri si care are un mare merit in revigorarea spiritului folk la noi in tara. Cred ca jumatate dintre folkistii romani au trecut pe la el prin Cenaclu. Versurile au fost scrise de Adrian Paunescu cu ocazia dezvelirii bustului lui Amza Pellea la Bailesti, localitatea natala a actorului, in 1991. Linia melodica a piesei este una tipica pentru folk, nu foarte complicata si poate fi usor reprodusa pe chitara. Daca stie cineva acordurile, il rog sa le posteze aici.

Cristian Buica - Balada pentru Amza PelleaIntrigat de frumusetea versurilor, am decis sa fac niste sapaturi pe Internet ca sa aflu mai multe despre Amza Pellea, pe care nu am avut ocazia sa-l vad decat in filmulete online. Si am aflat ca:
- Amza Pellea s-a nascut la Bailesti, intr-o familie cu cinci copii, a absolvit cursurile Colegiului National Carol I din Craiova
- Amza Pellea a jucat de-a lungul vietii pe un numar impresionant de scene apartinant urmatoarelor teatre: teatrul National din Craiova, teatrul Mic, teatrul Nottara, teatrul de Comedie si teatrul National din Bucuresti. iar pe deasupra a fost si profesor la IatC
- Amza Pellea a ramas cu siguranta in constiinta publicului prin rolul domnitorului din Mihai Viteazul si prin personajul Nea Marin
- Amza Pellea a fost casatorit timp de 25 de ani cu Domnica Mihaela si are o fiica, actrita Oana Pellea
- Amza Pellea a murit la varsta de 52 de ani si este inmormantat la cimitirul Bellu din Bucuresti

O filmografie selectiva a lui Amza Pellea cuprinde titluri de mare importanta pentru cinematografia romaneasca:
* 1961 Setea
* 1963 Tudor
* 1964 Pisica de mare
* 1965 Neamul Soimarestilor, Camera alba
* 1966 Haiducii, Rascoala
* 1967 Dacii
* 1968 Columna
* 1969 Razboiul domnitelor
* 1971 Mihai Viteazul, Atunci i-am condamnat pe toti la moarte
* 1972 Puterea si adevarul, Sageata capitanului Ion
* 1973 Ciprian Porumbescu, Aventurile lui Babusca, Ultimul cartus
* 1974 Proprietarii, Un comisar acuza, Nemuritorii, Portile albastre ale orasului, Stejar, Extrema urgenta
* 1975 Cantemir, Ulzana, Capetenia apasilor, Tata de duminica, Evadarea
* 1976 Osanda, Lumina pe coline, Trei zile si trei nopti
* 1977 Boschet de Venetia, Accident, Impuscaturi sub clar de luna
* 1978 Pentru patrie, Melodii, Melodii, Revansa
* 1979 Nea Marin miliardar, Bratele afroditei, Mihail, Caine de circ
* 1980 Duios Anastasia trecea, Casa dintre campuri
* 1981 Poarta de aur a incasilor, Capcana mercenarilor, Santaj, Spectacolul spectacolelor, Detasamentul „Concordia”, Ana si „hotul”
* 1983 Imposibila iubire

Si pentru ca tot am zis de melodia "Balada pentru Amza Pellea" a lui Cristian Buica, pe versurile lui Adrian Paunescu, sa o si ascultam. Versurile le gasiti mai in josul paginii.




Uite anii nu sunt anii,
Cand limbuti si cand tacuti,
Au venit americanii,
Scoala, Amzo, sa-i saluti.

A intrat in Romania
Europa pan la cot
Si-a venit democratia,
Numai tu n-ai drept de vot.

Rade-n hohote planeta,
Dar noi plangem, ce pacat,
Cand negociind cu Veta
Suca s-a privatizat.

Ai plecat de copil
Dintre-ai tai din Bailesti,
Te-ai intors monument,
Printul glumei romanesti.

Din etapa in etapa
Nu ajungem nicaieri,
Dupa ce sa mai bem apa
Daca toti suntem someri.

Romanie nani,nani,
C-ai ajuns printre cei mici,
Au venit americanii
Dar si rusii sunt aici.

Te imbeti de libertate
Si pe altii ii ingani,
Romanie ai de toate,
Insa nu prea ai romani.

Cand ne iau atatia pielea
Si nu zice nimeni pas
Ne gandim la Amza Pellea
Si ii ingopam in ras.

Esti atata de departe,
Suferinta te-a constrans,
Viata mamii ei de moarte,
Amzo, scoate-ne din plans.

Ai plecat de copil
Dintre-ai tai din Bailesti,
Te-ai intors monument,
Printul glumei romanesti.


Vin romanii sa se-nchine
Catre marele oltean,
Comedia-ti vine bine,
Genial tragedian.

Tu pe-ai tai de-acasa nu-i uiti
Painea-n test a spus ceva,
Iese zaibarul pe uliti
intreband de gura ta.

Poate nici n-auzi refrenul
Peste care-am lacrimat
Dac-a fluierat si trenul
Ce trecea spre Calafat.

E o apa mai la vale
Si deasupra e un nor
Si bat vanturi infernale,
Crucea marelui actor.

Ai plecat de copil
Dintre-ai tai din Bailesti,
te-ai intors monument,
Printul glumei romanesti.

Mai la sud se-aude tunul
Si in est e iarasi rau,
Amzo, va veni Craciunul
Si ni-i dor de hazul tau.

Pune caii la caruta,
Te rugam sa te grabesti,
Ca oltenii nu te cruta
Si-ti fac bronz la Bailesti.

Fii si tu acolo, frate,
Te rugam sa vii urgent
Ca sa razi pe deselate
Cand te vezi in monument.

Si fa rasul terapie
Si fa-l rege pe artist,
Fa un pic de bucurie
Pentru neamul tau cel trïst.

luni, 7 septembrie 2009

Madonna vs. Leonard Cohen in Bucuresti

Doua mari concerte au avut loc in decurs de numai 10 zile in Bucuresti, doua concerte complet diferite ca stil de muzica si ca artisti: mai intai a fost concertul Madonnei de pe 26 august din Parcul Izvor, apoi concertul lui Leonard Cohen de pe 4 septembrie de pe Stadionul Tineretului - "Iolanda Ba­laş Söter".

Hotarata ca asa concerte nu prinzi de multe ori in viata, m-am inscris la organizatori pentru a face parte din staff, mai exact sa ghidez oamenii catre locurile scrise pe bilete si in final sa pot sa asist gratis la concerte. Voi face in continuare o comparatie intre concertul Madonnei si cel al lui Leonard Cohen din mai multe puncte de vedere, asa cum am vazut si simtit eu.

Locatia
Cred ca si daca se straduiau organizatorii concertului Madonnei sa gaseasca o locatie mai proasta, nu ar fi reusit. Parcul Izvor s-a dovedit ca nu este deloc potrivit pentru un spectacol de o asemenea anvergura, caile de access s-au dovedit neincapatoare si, culmea, unii oameni aveau locuri exact in spatele copacilor. Cate tipete si injuraturi mi-am luat cand le-am explicat ca nu pot face nimic si ca trebuie sa stea in spatele unor copaci, fara vedere directa la scena ci doar catre monitor... numai eu stiu. Alt inconvenient a fost praful ridicat in timpul concertului, praf care m-a facut sa-mi spal hainele primul lucru cand am ajuns seara acasa.

Concertul lui Leonard Cohen a fost programat initial in Piata Constitutiei, dar pentru ca cei de la Tuborg au pus Festivalul Berii in aceeasi seara in Parcul Izvor (la mai putin de 500 m distanta), spectacolul cantaretului canadian a fost mutat pe Stadionul Tineretului. Decizia cred ca a fost buna, deoarece Leonard Cohen are o muzica de ascultat cu sufletul, deloc zgomotoasa, doar atat cat sa te patrunda. Organizatorii au reusit sa pastreze exact structura initiala a locurilor, stadionul dovedindu-se destul de incapator, ba chiar s-a si suplimentat putin numarul de bilete.

Show-ul
Asa cum toata lumea stie Madonna face spectacol de fiecare data: danseaza, beneficiaza de jocuri de lumini, proiectii pe ecranele uriase, aparitii surprinzatoare sau socante. Toate au fost si la Bucuresti, spre deliciul spectatorilor. De partea cealalta, Leonard Cohen are un show bazat pe gesturi mici, greu de sesizat. Spre exemplu, mai mereu pe solo-urile de instrumente se retragea 2 pasi in spate, scotea palaria si asculta cu ochii inchisi muzicianul in actiune. Ori de fiecare daca cand iesea de pe scena executa pasul strengarului. As zice ca diferenta de show e perfect justificata de stilurile muzicale abordate de cei doi.

Muzicantii
La acest capitol am fost putin dezamagita de Madonna, care a cantat doar vreo 30-40% din spectacol, restul fiind playback, inregistrat inainte. E adevarat ca a dansat mult, dar tot mi se pare putin de la cineva cu renumele ei. Cei 10 muzicieni care au acompaniat-o au fost la inaltime, profesionisti vechi in meseria asta:
- Kevin Antunes -directorul muzical, keyboards & programming
- Monte Pittman - chitară, backing vocals
- Brian Frasier-Moore - tobe
- Ric'key Pageot - pian, keyboards, acordeon
- Eric Jao (DJ Enferno) - DJ
- Arkady Gips - vioară, backing vocals
- Alexander Kolpakov - chitară, voce
- Vladim Kolpakov - chitară, backing vocals
- Nicki Richards - backing vocals
- Kiley Dean - backing vocals

La Leonard Cohen am vazut un recital 100% live al unui om care nu-si arata varsta de 75 de ani, un om cu o voce incredibila. Inconjurat de 6 instrumentisti si 3 backing vocals, Leonard Cohen a pus poezia pe versuri. Muzicienii care l-au acompaniat sunt:
- Roscoe Beck - director muzical, contrabas, bass electric
- Neil Larsen din Florida - keyboards, acordeon, instrumente de suflat
- Bob Metzger din New York - chitară electrică şi acustică, voce
- Javier Mas, "omul din Barcelona" - chitară double six, chitară electrică, acustică, banjo
- Rafael Gayol, mexican crescut în Los Angeles - tobe şi percuţie
- Dino Soldo din California - keyboards, saxofon, instrumene de suflat şi voce
- Sharon Robinson din Los Angeles - voce, cea care a compus împreună cu Leonard Cohen piesele "Summertime", "Waiting for the Miracle" şi "Everybody Knows"
- The Webb Sisters - voce, duo britanic compus din surorile Charley şi Hattie Webb

Piese
As categorisi concertul Madonnei drept unul ciudat din punct de vedere al pieselor interpretate. A omis destule melodii bune (gen "American Pie" sau "Like a virgin"), iar la unele melodii a prezentat variante remixate, care sunau a house ("La isla bonita"). Lista completa a pieselor a fost:
Partea I Gangsta Pimp
- Candy Shop (cu Sweet Machine - intro)
- Beat Goes On
- Human Nature
- Vogue Vogue

Partea a II-a Old School
- Die Another Day (interludiu video)
- Into The Groove
- Holiday
- Dress You Up
- She's Not Me
- Music

Partea a III-a Gypsy
- Rain (interludiu video)
- Devil Wouldn't Recognize You
- Spanish Lesson
- Miles Away
- La Isla Bonita
- Doli Doli (gypsy folk song)
- You Must Love Me

Partea a IV-a Futuristic Rave
- Get Stupid (interludiu video)
- 4 Minutes
- Like A Prayer
- Frozen
- Ray Of Light
- Give It 2 Me

Leonard Cohen a cantat toate melodiile lui faimoase, precum si unele mai putin cunoscute. Nu-mi vine in minte acum nici un titlu despre care sa spun ca a lipsit. A cantat asa:
Partea I
- Dance Me To The End Of Love
- The Future
- Ain't No Cure For Love
- Bird On The Wire
- Everybody Knows
- In My Secret Life
- Who By Fire
- Hey, That's No Way To Say Goodbye
- Lover Lover Lover
- Waiting For The Miracle
- Anthem (cu The Flood ca introducere)

Partea a II-a
- Tower Of Song
- Suzanne
- Sisters Of Mercy
- Gyspy Wife
- The Partisan
- Boogie Street
- Hallelujah
- I'm Your Man
- Take This Waltz

Bis
- So Long, Marianne
- First We Take Manhattan
- Famous Blue Raincoat
- If It Be Your Will
- Closing Time
- I Tried to Leave You
- Whither Thou Goest

Public
Cea mai mare diferenta intre cele doua spectacole a fost la nivelul publicului. Indraznesc sa spun ca Leonard Cohen are un public mai elevat, venit sa asculte muzica buna, nu venit sa sparga seminte si pus pe caterinca cu prietenii. Nu este o regula general valabila, dar media publicului lui Cohen a fost peste cel al Madonnei.

La Madonna am vazut de toate: baietasii veniti doar pentru ca e cool, vedetele noastre de Dorobanti ingramadite intr-o zona VIP special amenajata pentru ele, badaranii de coltul strazii, dar si oameni la locul lor, veniti sa savureze spectacolul. Din pacate, toate aceste categorii eram amestecate, asa incat s-au deranjat unii pe altii.

Cohen a avut un public dedicat, venit sa uite de toate grijile si sa intre in lumea poeziei pentru 3 ore. Era acolo lume de toate varstele: de la bebelusi veniti fara voia lor, la adolescenti despre care te intrebi cum au auzit ei de canadian, la parinti si chiar bunici. Si, trebuie sa recunosc, cei care stiau cel mai bine versurile si recunosteau melodiile dupa doar 2-3 acorduri erau cei trecuti de 50 de ani.

Organizare
Ambii organizatori ai concertelor au reusit sa exploateze destul de bine spatiul avut la dispozitie. Problema in Parcul Izvor a fost cu copacii, astfel incat au fost oameni ce nu putea vedea scena ci doar ecranele gigant. Dar de, asa e la concert in parc. Poate un stadion de dimensiuni mari ar fi fost mai nimerit pentru concertul Madonnei. La Leonard Cohen stadionul Tineretului a fost incapator, astfel incat de oriunde ai fi stat vedeai scena si cel putin un ecran, daca nu chiar doua. Este perfect adevarat ca si numarul de spectatori a diferit, Madonna adunand 60 000 oameni, in timp ce Cohen doar 7 000.

Cea mai mare prostie organizatorica a fost la concertul Madonnei, unde trebuia sa stai la doua cozi ca sa iti cumperi o bere sau ceva de mancat. Prima data stateai la coada ca sa primesti jetoane, iar apoi cu aceste jetoane faceai inca o coada pentru produsele dorite. Si cozile nu erau mici deloc! Ciudata idee.... iar organizatorii si-au luat destule injuraturi pentru ea.

Preturi bilete
Preturile la cele doua concerte au fost oarecum asemanatoare, cel putin pentru primele categorii de bilete. La Madonna biletele au fost 120, 160, 600 ron si bilete vip 800ron, iar la Leonard Cohen au fost 124, 248, 399 RON

Interactiunea cu publicul
Desi o credeam pe Madonna foarte calda si comunicativa, lucrurile nu au stat chiar asa. A vorbit cu publicul, dar nu foarte mult, iar discursul despre tigani nu mai necesita comentarii. Nu era locul si nici momentul pentru un discurs moralizator cu privire la tiganii din Europa de Est si cate deservicii le facem noi lor (cred ca mai multe deservicii ne fac ei noua, de fapt).

Cohen este un maestru al cuvintelor, atunci cand vorbeste ai impresia ca recita. Stie mereu ce sa spuna, aduce oarecum cu un bunic intelept. Prezentarea muzicantilor a fost un moment cu adevarat inedit, Leonard Cohen avand cuvinte calde de lauda pentru fiecare din ei, in timp ce isi scotea palaria si ingenunchea in fata lor.

Concluzii
Concertul Madonnei a fost sub asteptarile mele. Show-ul a fost spectaculos, multe lumini, efecte, dansuri, dar eu venisem acolo pentru muzica. Ori muzica si melodiile au fost sub nivelul la care o vedeam eu pe artista. Un minus mare ii acord si pentru faptul ca nu a venit la bis, desi lumea aplauda indelung. Oamenii s-au prins ca nu se mai intoarce dupa mai mult de 5 minute de aplauze, atunci cand tehnicienii incepusera deja sa stranga cabluri si sa demonteze boxe.

Leonard Cohen a a avut un concert ce m-a surprins in mod placut. Omul are 75 de ani, dar e plin de viata si iti transmite si tie din energia lui. Sonorizarea a fost la inaltime, iar vocea grava a lui Cohen i-a patruns adanc in suflet pe toti cei prezenti. Luna plina ce a tronat pe cer intreaga seara a venit ca o completare fireasca la aceasta frumoasa poveste.